W poprzednim wpisie omówiliśmy najbardziej popularny mostek z rodziny mostków stałych jakim jest mostek Tune-o-matic. Dziś zajmiemy się pozostałymi mostami z tej rodziny. Dzisiejszy temat: regulacja i strojenie oktaw w mostkach stałych.
Strojenie oktaw i regulacja mostka typu telecaster
Drugą z najczęstszych odmian mostka stałego, którą spotykam w swojej pracowni są mostki typu telecaster. Jak wygląda klasyczny mostek zakładany w telecasterach? To mostek, w którym mamy do dyspozycji trzy śruby do strojenia oktaw i sześć śrubek umożliwiających ustawianie akcji strun. Wadą tego mostka jest fakt, iż strojenie oktaw nie odbywa się niezależnie dla każdej struny. Czasami zdarza się, że z tego powodu nie możemy idealnie wystroić instrumentu tak, aby oktawy odzywały się czysto na każdej ze strun. Problem potrafi narastać kiedy zakładamy grubsze komplety strun. Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu.
Pierwszym najłatwiejszym jest zastosowanie mostka do telecastera z sześcioma niezależnymi siodełkami.
UWAGA!!! W tej opcji przy regulacji akcji strun pamiętaj, aby obydwie śrubki opierały się o podstawę mostka. Luźna śrubka może z czasem wykręcić się samoistnie i zgubić.
Siodełka kompensacyjne
Jaki jest drugi sposób na poprawne strojenie oktaw jeśli nie chcemy zmieniać całego mostka? Jest zastosowanie siodełek kompensacyjnych nieregulowanych, które po części są w stanie poprawić intonację. Kompensacja polega na przesunięciu podparcia struny w przedziale jednego siodełka. Jednak ciągle jest to rozwiązanie, które nie pozawala nam w pełni niezależnie kontrolować ustawienia oktaw.
Na szczęście dostępne są również siodełka kompensowane z możliwością regulacji, które pozwalają całkowicie dostroić nasz instrument.
Strojenie oktaw
Zasada przesuwania siodełek podpierających struny w celu wystrojenia oktaw w mostku typu telecaster odbywa się tak samo jak w mostku Tune-o-matic. Przeczytaj poprzedni artykuł.
Uwaga!!! Jeśli czujesz opór podczas przekręcania śrubek, poluzuj struny.
Ustawianie akcji strun – podstawowa regulacja
Mostek typu telecaster w przeciwieństwie do mostka Tune-o-matic daje nam możliwość ustawienia akcji strun osobno dla każdej struny. Z jednej strony jest dużą zaletą a z drugiej strony może dość mocno skomplikować sprawę. Możliwość regulacji wysokości każdej struny niezależnie sprawia, że jesteśmy w stanie ustawić dowolny radius na strunach. Zawsze radius ustawiony na strunach musi być zgodny z radiusem podstrunnicy. Najczęstszym powodem wypłaszczenia radiusa na strunach przez gitarzystów jest to, że przetworniki naszych gitar są w większości przypadków płaskie.
Radius strun a radius podstrunnicy- regulacja
W sytuacji ustawionego radiusa na strunach, środkowe struny są nieco bardziej oddalone od nabiegunników przetwornika przez co mogą brzmieć nieco ciszej. Te, które są bliżej magnesów, mogą być przez nie zbyt mocno przyciągane. Może być to powodem skracania sustainu lub nawet powodem problemów z intonacją. Niestety w przypadku ustawiania strun na płasko, problem pojawia się na podstrunnicy. Struny, szczególnie w wyższych pozycjach są mocno wypłaszczone, a co za tym idzie odległości strun od podstrunnicy nie są równe. Jest to kwestia indywidualna dla każdego gitarzysty. Jedni preferują wygodę a innym zależy na jak najdoskonalszym współbrzmieniu wszystkich strun.
Jeśli nie regulacja mostka to specjalne przetworniki
Co jeśli naprawdę przeszkadza ci różnica głośności poszczególnych strun a jednocześnie wygoda gry jest twoim priorytetem? Poszukaj przetworników, które mają możliwość regulacji nabiegunników lub takich, które są fabrycznie stworzone i przystosowane do ustawień strun w radius.
Strojenie oktaw i regulacja mostka wraparound
Następnym mostem stałym jest mostek nazywany wraparound. Swoją budową bardzo przypomina mostek Tune-o-matic z tą różnicą że w konstrukcji tego mostka ukryty jest również zaczep strun.
Strojenie oktaw odbywa się tak samo jak w mostkach Tune-o-matic. Regulacja akcji strun również odbywa się tak jak w mostach Tune-o-matic z tą różnicą, że w każdym przypadku dla mostka typu wraparound zalecane jest poluzowanie naciągu strun przed dokonywaniem regulacji. Naciągnięte struny powodują, że konstrukcja mostka wywiera duże tarcie na kanały prowadzące śruby. Może skutkować to uszkodzeniem gniazda na śrubokręt a z czasem powstanie luzów w tych gniazdach.
Strojenie oktaw i regulacja mostka hard tail
Mostki stałe typu Strat hard tail są najczęściej odpowiednikiem mostka tremolo jednostronnego jednakże bez funkcji tremola. Mostek jest na stałe przytwierdzony do korpusu gitary. Zasada regulacji jak w mostkach telecaster z sześcioma niezależnymi siodełkami.
Na pewno jest więcej mostków stałych które można było by tutaj omówić ale w większości zasada działania jest bardzo podobna. Jeśli natomiast przegapiłem jakieś istotne sprawy to pytajcie w komentarzach. Na pewno będę aktualizował wpis. Mam nadzieję jednak, że udało się przybliżyć trochę temat i regulacja i strojenie oktaw to już pikuś.
Jeśli nie zapoznałeś się jeszcze z poprzednim wpisem na temat regulacji krzywizny gryfu zapraszam do kliknięcia w ten link – Tune-o-matic – akcja regulacja
Jeśli chcesz być na bieżąco zachęcam zapisać się do newslettera. Dostaniesz email o każdym nowym wpisie na naszym blogu 😉
Hej.
Udało mi się znaleźć siodełka kompensacyjne i rzeczywiście poprawiło się strojenie szczególnie na strunie G. Zawsze wkurzało mnie to, że telecaster z klasycznym mostkiem ma problemy ze strojem w oktawach. Przydały by się te siodełka kompensacyjne z regulacją, wtedy wystroił bym wszystko perfekcyjnie. Macie może jakiś namiar na to gdzie można takie dostać? pozdro