System PMF czyli Pimp My Frets to urządzenie wspomagające wykonywanie szlif progów. Zapoznaj się z poniższymi slajdami i dowiedz się dlaczego wykonywanie szlifów w symulacju napręzenia strun jest takie ważne. W naszej pracowni każdy szlif wykonywany jest przy pomocy PMF. Zapraszamy do krótkiej lektury.
SYMULACJA NACIĄGU STRUN
PMF służy do odwzorowania siły naciągu strun, która działa na gryf podczas normalnego użytkowania gitary. Dzięki temu szlifowanie progów odbywa się w warunkach naprężenia gryfu identycznych jak w sytuacji z założonymi i naciągniętymi strunami. Daje nam to możliwość skorygowania wszystkich nierówności i odkształceń, które pojawiają się wyłącznie w sytuacji naprężonego gryfu przez struny.
TWISTED NECK CONTROL
Nasze urządzenie wyposażone jest w mierniki kontrolujące skręcanie się gryfu i jest to element zaprojektowany przez nas na bazie zdobytych doświadczeń. Skręcenie takie może być skutkiem naturalnego odkształcania się drewna lub efektem działania większego naciągu strun basowych w stosunku do strun wiolinowych. Możliwość kontroli skręcania gryfu daje nam przewagę nad standardowym urządzeniem konstrukcji Neck Jig, ponieważ skręcenie gryfu powoduje nierównomierne ugięcie gryfu, co uniemożliwia ustawienie prawidłowego wklęsłego reliefu dynamicznego podczas standardowej regulacji. Ustawienie gryfu prostego w takiej sytuacji jest niemożliwe. Skoro dzięki miernikom skręcenia gryfu jesteśmy w stanie zauważyć to odkształcenie, to tym samym jesteśmy w stanie usunąć wadę już na etapie szlifowania progów a w ekstremalnych przypadkach na etapie szlifowania podstrunnicy.
SYMULACJA DOCISKU STRUN
Belka symulująca docisk strun na siodełku jest elementem naszego projektu. Belka wspiera się na dwóch gwintowanych śrubach, co daje nam możliwość docisku niezależnego dla strun wiolinowych jaki basowych. Możemy dzięki temu zasymulować różnicę docisku wynikającą z różnego naciągu strun. Belka dodatkowo jest dwustronnie blokowana co pewnie stabilizuje gryf na potrzeby wykonania szlifu.
POZYCJA BOCZNA
Nasz Jig do szlifowania progów ma również możliwość odchylania gitary do pozycji bocznej czyli takiej, w której gitara jest użytkowana w normalnych warunkach przez gitarzystę. Pozycja boczna podczas ustawiania gitary do szlifowania progów jest ważna z tego względu, że na gryf oddziaływują inne siły niż wtedy kiedy gitara leży na płasko. Ustawienie gitary przed szlifem do pozycji bocznej jest istotne, ponieważ uwzględnia odkształcenia gryfu wynikające z działania grawitacji.
STABILIZACJA
Sześciopunktowy system dociskowy oraz mata antypoślizgowa umieszczona na całej powierzchni blatu jest elementem zaprojektowanym przez nas. Standardowo stosowany system pasów dociskowych oraz punktowych podpór, jakie zastosowano w oryginalnym “Erlewine Neck Jig’u” nie spełniły naszych wymagań. Każdy instrument jest inny i ze względów na różne kształty i wymiary korpusów, podpory oraz pasy nie zawsze zdawały egzamin.
SYSTEM POMIARU UGIĘCIA GRYFU
Dwupunktowy dla gitar elektrycznych i trzypunktowy dla gitar basowych system pomiaru odkształceń gryfu daje nam możliwość kontrolowania odkształceń wzdłużnych gryfu z dokładnością do 0,01mm na całej jego długości.
Podsumowując Jig do szlifowania progów pozwala w sposób kontrolowany usunąć wszystkie nierówności międzyprogowe, zużyciowe jak i te wynikające z odkształceń wzdłużnych oraz skręceń gryfu. Dzięki PMF szlifowanie jest efektywne z minimalnym ubytkiem na progach, co przedłuża żywotność całego instrumentu.